Żyrandole

lampaOświetlenie jest niezbędnym wyposażeniem w każdym domowym wnętrzu. Stanowi nie tylko doskonały element zdobniczy, a także służy, jako ważny przedmiot, dzięki któremu możemy zarządzać oświetlaniem w naszym domu. Nazwa ta tak jak większość nazw mebli wywodzi się z języka francuskiego.

Pierwsze pojawiły się bardzo późno, ponieważ zanim prąd trafił pod strzechy najbardziej eleganckich domów musiało minąć sporo czasu. Co prawda one istniały już wcześniej i służył, jako ozdoba w mieszkaniach, gdzie używano górnego oświetlenia zasilanego naftą, to jednak zaczęły pojawiać się coraz częściej, kiedy ludzie mieli większy dostęp do prądu. Są one potrzebne nie tylko w domach mieszkalnych, ale także w zakładach pracy, halach produkcyjnych. Pozwalają wydobywać odpowiednią ilość światła, dzięki czemu podnoszą, jakość pracy w danym miejscu, a także chronią wzrok przed zbyt słabym światłem. Według informacji historycznych były ona używane już w średniowieczu, ale przede wszystkim w budynkach sakralnych takich jak kościoły, klasztory i zamki. Potrzebne były one w tym miejscach, gdzie przebywało wiele osób w dużej przestrzeni. Zwykle takie żyrandol był wykonany z drewna i wisiały przymocowane od sklepienia za pomocą lin.

Na ramionach umieszczano świecie, które każdorazowo trzeba było zapalić, co w kolei wiązało się ze sporym ryzykiem. Wśród kolekcjonerów bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się żyrandole mosiężne, które często na różnych aukcjach były licytowane za niebotyczne kwoty. Zwykle były one wykonane w renomowanych zakładach, przy ich tworzeniu uczestniczyli najznamienitsi twórcy, przede wszystkim znani i cenieni rzeźbiarze. Ta niezwykle ważna ozdoba każdego sufitu po raz pierwszy zagościła w kościołach w okresie średniowiecza, kiedy ciemne wnętrza wielkich kościołów, w którym światło przedostawało się przez witraże, trzeba było rozświetlić sztucznym światłem. Do oświetlenia takiego wnętrza używano przede wszystkim świec, które mocowano do drewnianych stelaży zawieszonych wysoko nad powierzchnią ziemi. Dzięki takim lampom wierni czuli się w kościele bezpiecznie, bowiem, na co dzień nie przebywali w tego typu pomieszczeniach, a więc ogrom przestrzeni mógł ich skutecznie przestraszyć i zrazić do kościoła. Tak, więc ten sposób dostarczania do pomieszczenia światła ma długą tradycję. Trzeba dodać, że dawne klosze wcale nie wyróżniały się urodą. Dopiero wiele wieków później pojawiły się pierwsze mosiężne żyrandole.