Zmiany dla kierowców w 2018 roku

zmiany_dla_kierowcowNadchodzący rok przyniesie wiele zmian dla kierowców – jedne na lepsze, inne na gorsze. Wydamy więcej pieniędzy, zyska na tym jednak bezpieczeństwo na drodze i zrozumienie w kwestiach prawnych dla osób poruszających się po jezdni.

Wyższe ubezpieczenie OC

Spekulacje na temat wzrostu cen były jednym z koszmarów przeciętnego kierowcy. Niestety, od następnego roku staną się one rzeczywistością. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, nawet jeśli pojazd jest nieużytkowany, tzn. stoi w garażu. Zapominalscy powinni mieć się na baczności – nieprzedłużenie umowy może narazić nas na spore kary, a na ich opłacenie mamy zaledwie miesiąc. Prawo nie przewiduje możliwości odwołania się od nich, a wysokość grzywny zależy od tego, jak długo zwlekaliśmy z zapewnieniem naszemu samochodowi czy motocyklowi ubezpieczenia OC. Wraz z podniesieniem płacy minimalnej wzrosną także kary za taką przerwę. Brak wymaganych dokumentów przez miesiąc to koszt rzędu ponad czterech tysięcy złotych.

Policja nie zabierze prawa jazdy

Wśród tych wieści znajdą się także te dobre. W prawie polskim pojawi się zapis mówiący o stanie wyższej konieczności w odniesieniu do przekroczenia prędkości przez kierującego pojazdem. Co to oznacza? Poruszając się z prędkością o 50 km/h wyższą niż dozwolona, prawo jazdy nie zostanie nam odebrane, jeśli działaliśmy w słusznej sprawie, np. wioząc ciężarną kobietę do szpitala.

Nowe przepisy dla młodych kierowców

Świeżo upieczony kierowca również powinien mieć się na baczności. Od nowego roku, po zdaniu egzaminu będzie on objęty 2-letnim okresem próbnym. Dodatkowo poruszać się będzie mógł wyłącznie samochodem oznaczonym zielonym listkiem zarówno z przodu, jak i z tyłu. Obowiązywać go będą także nowe ograniczenia prędkości – przez 8 miesięcy, poza terenem zabudowanym 80 km/h, a na autostradzie do 100 km/h. Nie będzie mógł także podjąć pracy jako kierowca w czasie trwania okresu próbnego. Zignorowanie tych zasad może skutkować powrotem na kurs. Wszystko to dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Tagged: ,

Comments are closed.