Podejście młodych ludzi do tematu śmierci

sanguinairesW dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają zupełnie inne podejście do życia, niż młodzi ludzie kiedyś. Dawniej, ciągłość rodziny była znacznie bardziej kultywowana, częściej spoglądało się wstecz, na przodków, czerpało się z ich doświadczenia, wiedzy i mądrości życiowej. Osoby starsze w rodzinie zazwyczaj były jej głową i otoczone były szczególnym szacunkiem. Podobnie było z tymi, którzy już odeszli z tego świata.

Cały czas ich pamięć żyła w danej rodzinie i w danej społeczności. Co więcej, cały czas korzystało się z doświadczenia i przekazanych jeszcze za życia mądrości tych ludzi. Dziś wygląda to trochę inaczej. Młodzi ludzie żyją tylko dniem dzisiejszym, a przekazywane im przez starszych doświadczenie, nauki czy wskazówki, traktują jako nic nie znaczące, puste słowa, które tylko zawracają im głowę. Dlatego też, niezwykle ważne jest uczenie ich szacunku do przeszłości i tradycji. Ważne by wpajać im wartość, jaką jest doświadczenie, historia i korzenie nie tylko ogólnie, szeroko ujęte, ale również rodzinne. Jedną z okazji ku temu jest przypadające w listopadzie święto zmarłych.

To czas, kiedy szczególnie intensywnie spoglądamy w przeszłość, szczególnie intensywnie się nad nią zastanawiamy i wspominamy. To czas, kiedy wspominamy osoby z naszego życia takie, które już do przeszłości należą.

  • Pierwszym punktem do takiej refleksji jest moment, kiedy przygotowujemy się do świąt. Jeździmy wówczas na cmentarz by posprzątać groby, zaopiekować się nimi w bardziej wyjątkowy sposób.
  • Doprowadzamy pieczary bliskich do lepszego wyglądu i przystrajamy różnorodnymi dekoracjami.
  • Stawiamy nowe znicze i kwiaty.
  • To czas, w którym możemy zaangażować młodych ludzi do pomocy, a przy tej okazji możemy porozmawiać o naszej historii i korzeniach. Możemy wspominać różnorodne historie z życia osób, które już odeszły ucząc w ten sposób nie tylko o życiu tych ludzi, ale również o jakości tego życia.

To najlepsza okazja by wprowadzić młodych w historię, ponieważ dzieje się ona niejako naturalnie, automatycznie i przy okazji.