Płaskowniki, profile zaknięte – do czego służą?

płaskownikiProfile zamknięte to kształty wykonane ze stopów metali, aby opisać kształt posłużę się może niezbyt poprawnym językowo zwrotem, że to taka kwadratowa rura. Co do kwestii materiału z którego są wykonane, w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, wszystko zależy od ceny i rodzaju przeznaczenia elementu. Powszechnie używanymi materiałami do produkcji tego typu elementów konstrukcyjnych są stal, aluminium cz mosiądz.

Najbardziej twardym i wytrzymałym stopem jest ten pierwszy czyli połączenie żelaza z domieszką węgla. Stalowe materiały pełnią bardzo ważną role konstrukcyjną w budowie osiedli, mostów czy popularnych w ostatnim czasie stadionów. Mosiądz a więc mieszanina miedzi i cynku, może zawierać także dodatki takie jak ołów, mangan, aluminium czy krzem. Stop ten jest wykorzystywany ze względu na wysoką odporność na korozję, oraz ciągliwość z której wynika łatwość obróbki plastycznej i pożądane właściwości odlewnicze. Profile zamknięte  oraz płaskowniki z tego materiału wykorzystywane są z powodzeniem w przemyśle maszynowym, samochodowym  a także na wyroby armatorskie. Idea tworzenia stopu jest taka jak w każdej innej dziedzinie życia, gdzie powstają mieszanki. Ma to na celu połączenie jak najlepszych właściwości obu składników, lub uszlachetnienie któregoś z nich. Z punktu widzenia inżynierii materiałowej metale to pierwiastki wykazujące budowę krystaliczną, dzięki specyficznemu rozłożeniu elektronów walencyjnych poszczególne metale wykazują różne właściwości. Można wśród nich wymienić: przewodzenie prądu, zdolność do reagowania z innymi pierwiastkami czy gęstość i temperaturę topnienia. Co do wspomnianej wcześniej sieci krystalicznej, jest to charakterystyczne ułożenie poszczególnych atomów substancji, które niesie za sobą także właściwości mechaniczne. Najlepsze wykazują te których odległości pomiędzy poszczególnymi elementami są regularne, poprzez zastąpienie w sieci krystalicznej jednego atomu innym, można uzyskać zmianę własności stopu. Dzięki kontrolowanemu domieszkowaniu i stapianiu różnych metali, można także poprawić właściwości otrzymanej mieszanki w stosunku do składników pierwotnych.

Niekiedy wchodząc na duży obiekt na przykład sportowy, ujęci jego ogromem nie zastanawiamy się w pierwszej chwili jak został zbudowany. Wielka konstrukcja potrafiąca pomieścić wiele osób, kiedyś jednak została odpowiednio zaprojektowana i wykonana z połączenia elementu po elemencie. Arkusze blachy, profile zamknięte, płaskowniki, śruby i spawy to części tej układanki, więcej przeczytaj na http://www.inpolkrak.com.pl/oferta.htm