Oscypki

oscypkiMało kto przynajmniej w naszym rejonie nie słyszał o oscypkach, które są regionalnym wyrobem z naszego kraju. Przecież ser każdy z nas lubi i szukamy bardziej oryginalnych smaków od czasu do czasu niż te, które oferują nam nasze sklepy spożywcze, a oscypki są właśnie takim serem, który odpowiada wielu podniebieniom pod względem smaku. Jak wszystko inne tak i oscypki mają oryginalny smak i kształt, co pozwoli każdemu na odróżnienie prawdziwego oscypka od innych serowych wyrobów, których jest wiele zwłaszcza w tych regionach, w których są one wyrabiane.

Jeżeli chodzi o nazwę to jest ona chroniona i nazwanie podobnych wyrobów tą nazwą jest po prostu bezprawne, ale niestety możemy się spotkać z takimi działaniami. Nie każdy także ma prawo do tego, aby oscypki wyrabiać, ponieważ potrzebny jest certyfikat, który poświadczy, że nasz wyrób spełnia wszystkie parametry, jakie musi mieć oscypek. Najczęściej wyrabiane są tylko i wyłącznie z mleka owczego, dzięki czemu mają nietuzinkowy smak, który wielu zachwyca i jeżeli ktoś jest tylko w tych rejonach, gdzie oscypki można kupić wprost z kramu to od razu to robi. Dopuszcza się mieszankę ok. 40 mleka krowiego z tym, że smak jaki wtedy ma oscypek jest jednak inny i nie każdemu on odpowiada, dlatego trzeba zapytać przed dokonaniem zakupu czy oscypki, które wybraliśmy są z domieszka mleka krowiego czy tylko z mleka owczego czyli tradycyjne. Coraz chętniej je kupujemy, dlatego sprowadzane są także do większych miast, gdzie w określonych miejscach możemy je kupić, ale zawsze najbardziej smakują nam te oscypki, które udało nam się kupić w rejonie Zakopanego i okolicznych gmin, gdzie są osoby, które mogą je wytwarzać i mają swoje wyroby poświadczone odpowiednim certyfikatem.  Jeżeli ktokolwiek z nas był w górach i nie ważne czy było to samo miasto Zakopane, Bukowina Tatrzańska czy jakiś inny rejon naszych gór to nie wyobrażamy sobie, żeby wrócić do naszego domu bez chociażby jednego oscypka.

Wprawdzie dzieci czy młodzież, które najczęściej wybierają się w takie rejony na szkolne wycieczki nie doceniają może smaku oscypków, ale rodzice, którzy dobrze je znają zaopatrują je w dodatkowe fundusze, aby dla nich oscypki mogły zakupić. Oscypki to przysmak, który wiele osób docenia i podczas różnego rodzaju imprez rodzinnych czy firmowych umieszcza je na swoim stole jako przysmak z regionu, którego niektórzy z nas nie często mogą skosztować.