Opony całoroczne czy sezonowe

Opony całoroczne to rodzaj opon, który do niedawna był najczęściej spotykany na naszych ulicach.  Podział na opony zimowe i letnie obowiązuje od niedawna, dlatego trzeba bardzo uważać przy podejmowaniu decyzji, na czym będziemy jeździli przez najbliższy rok. Opony całoroczne stanowią swoisty kompromis między właściwościami opon zimowych oraz letnich.
Warto przyjrzeć się temu typowi opon i zastanowić się, czy jazda na nich jest dobrym i mądrym wyborem. Czy i w tym przypadku sprawdzi się powodzenie „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”? Oczywistym faktem jest to, że opony całoroczne nie sprawdzają się tak dobrze w danym sezonie jak opony, które zostały specjalnie stworzone do jazdy w danej porze roku. Opony całoroczne o wiele gorzej radzą sobie na śniegu, jednak zdecydowanie lepiej niż opony letnie, które nie posiadają odpowiednio wymodelowanego bieżnika.

Prawda jest taka, że opony całoroczne lepiej się sprawdzają w ziemi niż w lecie, ponieważ mają specjalnie dostosowany bieżnik, który dobrze się radzi sobie w warunkach zimowych. Co więcej, opona całoroczna swoim wyglądem przypomina zimówkę, posiada bowiem  wcięcia na środku bieżnika.

Największym niebezpieczeństwem jest jazda w zimie na oponach letnich, ponieważ są one niedostosowane do warunków pogodowych i przyczynić się mogą do wypadku.

Producenci stosują specjalne oznaczenia dla tego typu opon, zwykle zamieszczają na oponie symbol słońca, śniegu i deszczu, albo zapisują na niej informacje all season. Więcej informacji na ten temat uzyskasz, wpisując: opony Kraków.

Zaletą takich opon jest to, że nie musimy przechowywać tego kompletu, który aktualnie nie jest używany. Nie wymagają one także dokonywania zmiany opon w warsztacie, a więc pozwalają ograniczyć wydatki związane z eksploatacją samochodu. Można je użytkować cały rok. W Polsce ponad połowa kierowców nie zdecydowała się zmienić swoich opon na przeznaczone do jazdy w odpowiedniej porze roku. W Niemczech niemal wszyscy zmieniają opony dwa razy w roku.

Trzeba jednak stwierdzić, że opony całoroczne to propozycja do osób, które podróżują autem w mieście, nie wyjeżdżając zbyt często poza jego obręb. Nabywcami takich opon powinny być też osoby, które preferują spokojną, ostrożną jazdę, a także pragną oszczędzić.