Jedziesz na wakacje z nurkowaniem? Nie zapomnij zrobić zdjęć!

zdjęcia z nurkowaniaPewnie myślałeś/aś, że jest to niemożliwe, a piękne zdjęcia pod wodą są domeną jedynie profesjonalistów. Kiedyś oczywiście tak było, jednak dzięki rozwojowi technologii fotografie pod taflą mogą wykonywać również amatorzy. Jeśli chcesz mieć piękną pamiątkę po wakacjach, nie zapomnij zabrać ze sobą odpowiedniego aparatu. A jaki jest najlepszy do wykonywania zdjęć pod wodą? O tym będziemy pisać w tym artykule.

Fotografia podwodna – najważniejsza jest obudowa

Obudowy podwodne są kluczowym elementem całego aparatu, który umożliwia wykonywanie zdjęć pod wodą. Pod innymi względami aparaty przeznaczone do wykonywania takich ujęć nie różnią się zbyt dużo od tradycyjnych lustrzanek. Również i pod taflą niezbędne jest odpowiednie kadrowanie, a także dobranie takich parametrów, jak czułość, ostrość, jasność itp.

Aparat fotograficzny może być stricte dedykowany zdjęciom podwodnym (i posiadać odpowiednią obudowę już od razu) lub też możemy dokupić do tradycyjnego aparatu obudowę przeznaczoną do wykonywania zdjęć pod wodą. Warto jednak przy takich zakupach zwrócić uwagę na jedną bardzo istotną rzecz. Chodzi oczywiście o odróżnienie określenia wodoszczelny i wodoodporny. Decydując się na aparat, czy też obudowę wodoszczelną, nie możemy liczyć na to, że sprawdzi się ona w warunkach podwodnych. Wodoszczelne obudowy ochronią aparat przed zamoknięciem, czy zalaniem, jednak nie będą w stanie zachować go w dobrej kondycji przy dużej ilości wody. Wodoodporne obudowy wyróżniają się zupełnie innymi atrybutami od tych pierwszych.

Nurkowanie i fotografia? – połącz te dwie pasje

Wodoodporne obudowy posiadają stosowne informacje dodane na opakowaniu przez producenta. Przede wszystkim są one przeznaczone do konkretnego modelu aparatu. W przeciwnym razie może okazać się, że nie będą one dobrze spełniały swojej funkcji. Kolejną informacją, jakiej musimy poszukiwać na opakowaniu jest ta, która wskaże nam do jakiej głębokości możemy zanurzyć się z danym aparatem. Obudowa ochroni go tylko do tej maksymalnie określonej przez producenta. Niektórzy wskazują również czas, którego nie należy przekraczać przy zanurzaniu się na pewne głębokości. Możemy dobrać sprzęt, który umożliwi na nurkowanie na zaledwie kilka metrów, ale znajdzie się również taki, dzięki któremu będziemy mogli wykonywać zdjęć nawet z kilkudziesięciu metrów.

Dodatkowo aparaty, które są przeznaczone do nurkowania będą także wykazywać się odpornością na inne czynniki środowiskowe. Takie, jak np. obniżona temperatura, promieniowanie UV i inne. Warto przyjrzeć się ich dodatkowym właściwościom. Jeśli chcemy wykonywać najlepszej jakości zdjęcia pod wodą to niezbędna będzie dla nas możliwość dostosowania parametrów aparatu do otoczenia. Koniecznym w tej kwestii jest dostęp do funkcji aparatu – wodoodporna obudowa nie powinna nam go utrudniać. Bardzo przydatnym gadżetem dla aparatów z wymienną optyką będą specjalne obudowy, które składają się z dwóch części. Jeśli zamierzamy dokonywać zmian w zakresie optyki, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy jest to możliwe z konkretnym modelem obudowy.

Źródło: http://www.fotopodwodna.pl/pl1/shop/165—obudowy-podwodne.html