Historia żurawii Pekazet

żurawie PekazetJeśli zapytać pierwszą lepszą osobą z czym kojarzy się im budowa bloków mieszkalnych większość ankietowanych wskaże na żurawie Pekazet. I nic dziwnego bowiem żurawie budowlane to właściwie stały element miejskiego krajobrazu. W dużych aglomeracjach ciągle się rozwijających, przybywa bloków mieszkalnych a do ich budowy trudno było by nie wykorzystać tego urządzenia które nazwę zawdzięcza ptakowi o podobnej szczupłej charakterystycznie  wydłużonej sylwetce.

Od piramid po współczesne budownictwo

Te urządzenia coraz bardziej wytrzymałych parametrach konstrukcyjnych i wytrzymałościowych w swym założeniu funkcjonują niezmiennie od wielu Dziesiątek lat. Założeniem technicznym w funkcjonowaniu żurawia jest zasada dźwigni fizycznej. Tak samo jak ptak stojący na ziemi schylający głowę ku dołowi, dzięki przeciwdziałaniu momentowi siły urządzenie to przy pomocy osoby sterującej jest w stanie bez problemu  spore i ciężkie elementy wynieść na wskazany poziom, niekiedy bardzo wysoki. Człowiek od wieków próbuje ujarzmić naturę wynalazki które ludzkość wdrożyła do dziedzin codziennego życia nie zaczynają się wcale na pomyśle jakim są żurawie Pekazet. Znacznie wcześniej człowiek podpatrzył stworzenia pływające aby w ten sposób stworzyć wszelkiego rodzaju łodzie. Szczególnym natomiast wynalazkiem było oczywiście pierwsze zastosowanie koła. Co do tego pomysłu człowiek również podpatrzył je w przyrodzie. Pierwszymi platformami transportowymi były ścięte drzewa na których umieszczano ciężar, dalej tocząc je można było przy stosunkowo niewielkiemu nakładowi siły dokonać transportu wielu kilogramów a nawet ton materiałów. Naukowcy przypuszczają, że taka metoda posłużyła do budowy piramid. Inny potrzebny dziś przedmiot jakim są liny, niezbędne także na placu budowy to nic innego jak pomysł – kolokwialnie ujmując zgapiony od pająka. Niestety w tym przypadku do ideału bardzo nam daleko ponieważ pajęcza sieć w stosunku do swojej średnicy jest w stanie utrzymać o niebo większe ciężary co nasza ludzka.

singapore cityscape at daytimeRozwój budownictwa jako nauki spowodowała, że budowy domów wieżowców i biurowców odbywają się coraz szybciej, coraz nowsze zaprawy i materiały kompozytowe używane do tworzenia poszczególnych konstrukcji znacznie także zmniejszają koszty powodując także wzrost bezpieczeństwa. Jednak niektóre elementy zostają niezmienne pomimo upływu lat są to na pewno żurawie Pekazet.

 

Źródło: http://www.lambor.com.pl/oferta/saltec-transport-pionowy/