Gdzie spotkać dobrego endokrynologa?

endokrynolgo krakówHormony to grupa naturalnie występujących w organizmie związków chemicznych. Endokrynolog Kraków to specjalista zajmujący się leczeniem nieprawidłowego ich wydzielania i działania. Tak naprawdę dziedzina ta jest stosunkowo młodą gałęzią medycyny. Mimo że chemia to stara dziedzina nauk ścisłych, w zasadzie do końca ubiegłego wieku badanie organizmu ludzkiego   pod kontem składu chemicznego było tym czemu sprzeciwiały się kultura, tradycja i kościół. Ten niepisany zakaz został złamany stosunkowo niedawno, dziś oczywistym faktem jest, że za prawidłowe działanie organizmu odpowiada wiele skomplikowanych substancji wydzielanych przez liczne i urozmaicone gruczoły.

Sama wiedza o gruczołach i sposobie ich pracy, była tym co dużo wniosło do rozwoju medycyny, dzięki niej choroby, które nie zostały nigdy zdiagnozowane mogły zostać wytłumaczone i leczone. Dziś także często dzieje się tak, że objawy których wytłumaczenia nie potrafi znaleźć lekarz ogólny, odsyła pacjenta na konsultację endokrynologiczną. Nadmierna, chorobliwa otyłość, potliwość, ospałość lub wręcz przeciwnie pobudzenie to objawy którymi endokrynolog Kraków na pewno się zainteresuje. Dzięki zleceniu specjalistycznych badań na pewno zostanie oznaczony poziom występujących w organizmie hormonów. Powody do zaburzeń zdrowotnych w tej kwestii są dwa. Pierwszym jest nadmierne stężenie tych substancji, drugim niedobór, obydwa jednak wymagają poważnego podejścia zarówno ze strony lekarza jak i pacjenta. Leczenie nieprawidłowości w układzie hormonalnym zazwyczaj prowadzi się farmakologicznie. Leki zawierające substancje pobudzające gruczoły do prawidłowego wydzielenia w niedoczynnościach lub uspokajające i hamujące nadmierne wydzielanie w nadczynnościach, zazwyczaj zaczynają przynosić pożądane efekty po dłuższym czasie od pierwszego podania. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość podczas prowadzenia kuracji farmakologicznej. Inną bardziej radykalna i skomplikowaną metodą leczenia jest terapia prowadzona poprzez napromieniowywanie. Ten sposób prowadzony jest jednak zazwyczaj w najcięższych przypadkach, gdzie schorzenie obejmuje kilka gruczołów.

Żadne nieprawidłowe objawy zdrowotne nie powinny być bagatelizowane, dłużej utrzymujące się dolegliwości zdrowotne za każdym razem powinny być skonsultowane z lekarzem np. w przychodni promed Kraków . Jeśli zajdzie taka potrzeba, wizyta u specjalisty jakim jest Endokrynolog Kraków również nie należy unikać.