Folie

Folia jest materiałem wykorzystywanym powszechnie w przemyśle. Głownie, dlatego, że produkcja folii nie wiąże się dużymi kosztami, jest to, bowiem jeden z najtańszych materiałów dostępnych obecnie na rynku. Dodać należy, że ma bardzo szerokie zastosowanie począwszy od przemysłu ciężkiego, a na rolnictwie czy poligrafii skończywszy.

Folie jest także bardzo często łączona z różnymi innymi materiałami takimi jak papier czy aluminium, aby nadać im zupełnie nowych właściwości. Do produkcji folii używany jest polietylen, bardzo szkodliwy dla środowiska materiał, który nie rozkłada się w sposób naturalny nawet tysiące lat.

Mimo to produkuje się go w ogromnym ilościach, przyczyniając się do trwałego zaśmiecenia planety. Z folią nie da się walczyć, ponieważ jest bardzo ekonomicznym, a przy tym bardzo użytecznym, wielofunkcyjnym materiałem. Czasami spotyka się folie wielowarstwowe, które stanowią jeszcze większe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Najczęściej spotykanym wykorzystaniem folii w życiu codziennym są oczywiście torby reklamowe wykonane z tego tworzywa, można je dostać niemal w każdym sklepie, choć ostatnimi czasy coraz więcej firm w trosce o środowisko i pozytywny wizerunek firmy ogranicza lub wycofuje torby foliowe. W wielu miejscach każe się płacić za torby reklamowe jakąś symboliczna kwotę, a to zniechęca klientów do brania kolejnej ilości toreb do domu.  Rodzajem folii, która nie szkodzi środowisku jest filia, która posiada właściwości lustra weneckiego. Tworzywo to ogranicza przedostawanie się energii słonecznej do pomieszczeń, co pozwala ograniczyć koszty związane z zastosowaniem klimatyzacji.

Oprócz tego dostępne są folie zaciemniające. Przy użyciu takich folii można w bardzo ciekawy sposób ozdobić swoje pomieszczenie, dzięki czemu będzie wyglądało ono nowocześnie, a przy bardzo estetycznie. Niezależnie od tego, w jakiej postaci mamy folię, powinniśmy pamiętać, że wpływ tego tworzywa na środowisko jest wybitnie negatywny, dlatego warto ograniczać ilość stosowanej folii do minimum. Z myślą o środowisku i jakości życia naszych następców.