Blog kontra Facebook

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się takie strony w Internecie, które pozwalają czytelnikom na interakcję, wyrażanie swojego zdania w sieci, a także aktywne uczestnictwo w internetowej społeczności. Wiele osób zakłada sobie profile na takich stronach, żeby mieć stały kontakt z innymi znajomymi, a także poznawać nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania jak oni. To pozwala tym osobom nie tylko rozwijać swoje zainteresowania, ale także przekazywać swoją pasję innym.

I tak można takie strony podzielić na kilka kategorii, są to strony, gdzie dana osoba decyduje o tym, co cieszy się popularnością w sieci i tutaj należy wymienić wykop, czyli miejsce, gdzie znajdziemy całe mnóstwo linków do innych stron, które zawierają interesujące treści. Każdy link podlega ocenie innych użytkowników, tak więc jeśli dana rzecz zdobędzie zainteresowanie taki link będzie utrzymywał się na wysokiej pozycji, a jeśli nie odniesie sukcesu i spotka się z brakiem zainteresowania ze strony internatów to z pewnością spadnie i przestanie być widoczny dla czytelników portalu. Jest to więc specyficzna forma strony, gdzie dominują przede wszystkim odniesienia do innych stron. Nie muszą oni generować własnych treści, wystarczy, że znajdą ciekawy link. I jest to stron kierowana przede wszystkim do mężczyzn, którzy chcą dowiadywać się różnych ciekawostek ze świata.

Tematyka nie jest zbyt ambitna, ponieważ rządzi to, co podoba się tłumom. Innym rodzajem stron, gdzie można także dowiedzieć się czegoś nowego, a także uczestniczyć w życiu większej społeczności jest na przykład taka strona jak facebook, przypomina trochę blog, trochę wykop z popularnymi linkami. Nie ma tu jednak anonimowości, każda publikacja danej osoby trafia do innych. Każdy wpis może zostać skomentowany bądź polubiony przez znajomych danej osoby, dzięki czemu można ona zorientować się, czy jej linki cieszą się popularnością. Oczywiście im link bardziej podchodzący pod gusta innych ludzi, tym lepiej, jednak ważne jest także to, żeby wrzucać to, co faktycznie nam się podoba.